Zánět kůže (Hot spot) - CHS od Bavorské cesty

Zánět kůže (Hot spot)

Odborně se toto onemocnění nazývá Pyotraumatická dermatitida a v překladu se jedná o akutní mokvavý zánět kůže, který se rychle rozvíjí při autotraumatizaci kůže. Pes si de facto tento zánět vyvolá sám intenzivním drbáním, okusováním nebo odíráním svědivého či bolestivého místa. Příčin vzniku může být hodně. Nejčastěji se objevuje v létě a na podzim. Vzhledem k rychlé progresi je nutné vzniklou situaci řešit bezodkladně! Rozvinutý zánět si může jinak vyžádat i antibiotickou léčbu.

Kdo je ohrožen?
Nejčastěji hot spot trápí dlouhosrstá psí plemena s hustou srstí, jako je právě bernský salašník nebo novofundlandský pes, leonberger, kavkazský pastevec, bernardýn, moskevský strážní pes a další jim, srstí podobní. Nevyhýbá se však ani krátkosrstým plemenům, predispozici mají třeba i rotvajleři. Riziko se zvětšuje při neudržované a zplstnatělé srsti.

 

Jaké jsou příčiny vzniku?
Jak již bylo řečeno v úvodu článku, zánět se rozvíjí na základě pocitu svědivosti/bolestivosti, kdy se pes snaží dané místo okusovat, škrábat, olizovat nebo drbat. Svědění nebo bolest může mít celou řadu příčin: zapíchnutá osina nebo trn, bleší nebo komáří kousnutí, zapaření kůže po koupání, zánět zvukovodu, přeplněnost análních váčků, zakousnuté klíště, kontakt s dráždivými látkami, ranka po pokousáním jiným psem, koupání ve vodě plné sinic a další.
Častěji vzniká ve vlhkém létě a na podzim v situacích, kdy kůže nemůže dobře větrat.

 

Jak se projevuje?
Pokud se objeví nějaká příčina svědivosti, pes začne toto místo intenzivně okusovat, vylizovat a drbat. Jakmile pes při drbání poruší kůži, zanese si dovnitř infekci a v tomto důsledku vzniká akutní zánět. Do několika hodin se objevuje několikacentimetrové zarudlé místo (obvykle 5–15 cm), většinou kruhového tvaru, které je však v prvních chvílích schované v srsti. Svědivost se stále zvyšuje, ložisko začne mokvat a pes ho škrábe až do živého masa. Čím víc se pes drbe, tím jsou projevy rozsáhlejší a intenzivnější. Během krátké doby vznikne rozsáhlá a velmi bolestivá rána, kde se daří různým bakteriím. Na povrchu se tvoří rozsáhlé tuhé krusty a hnisavý žluto-zelený sekret, který slepuje srst. Obvykle pak dochází ke ztrátě srsti v postiženém místě, a v jeho okolí se mohou tvořit malé hnisavé pupínky. Čím déle se čeká s léčbou, tím více se zánět prohlubuje a rozšiřuje. Může se dostat až do chlupových folikulů, případně i hlouběji.
Nejčastěji se objevuje jen jedno ložisko v těsné blízkosti prvotní příčiny. Obvyklá místa jsou boky, kořen ocasu, krk (často oblast pod obojkem), brada, líce, a bederní a křížová oblast. Hot spot vzniká během několika minut, jeho hojení ale může zabrat i týdny.
V důsledku reakce imunitního systému se může objevit zvýšená teplota, apatie a nechutenství.

 

Jaká je diagnostika?
Diagnostika probíhá na základě klinických příznaků a anamnézy. Sekret z rány může být podroben cytologickému vyšetření, čímž se vyloučí nádorové onemocnění kůže, popřípadě jiné onemocnění (např. furunkulóza).

 

Jak probíhá léčba?
V prvé řadě je nezbytné zamezit dalším interakcím mezi psem a zánětem, aby nedošlo k dalšímu rozšiřování a zraňování porušené kůže. Často je proto nutné nasadit ochranný límec. Dále je naprosto nezbytné, aby se k ráně a do jejího okolí dostal vzduch, to znamená ostříhat srst nejen v ložisku, ale i v jeho širším okolí. Zhruba v šířce 5 až 10 centimetrů.
Následně je zcela nejideálnější návštěva veterinárního lékaře, který ránu vyčistí a stanoví další postup léčby. Veterinář může na kůži aplikovat Novikovův roztok (Solutio Noviko), který dezinfikuje a vytvoří ochrannou vrstvu, popřípadě Vám dá za úkol ránu čistit a stanoví i četnost. Někdy je nutné prvotní ošetření provádět v sedaci kvůli extrémní bolestivosti. K dalšímu čištění se nejčastěji využívá řepíkový nebo heřmánkový čaj, Alfadin, hypermangan, dětský zásyp, nebo speciální veterinární šampony (některé při aplikaci štípou). V případě rozsáhlejšího zánětu může nasadit kortikoidy na zvládnutí svědění, popřípadě antibiotika, která zničí bakteriální infekci.
Zcela nezbytné je najít a odstranit vyvolávající příčinu, jinak se bude situace stále opakovat. Tato příčina bývá většinou schována v blízkosti léze. Pokud pes nebyl ošetřen antiparazitárním přípravkem, je vhodné preventivně tyto přípravky proti blechám a klíšťatům aplikovat. Okolí je vhodné zkontrolovat, zda se tam nenachází osina, trn nebo jiné drobné poranění. Pakliže se zánět objeví na stehnech nebo v blízkosti konečníku, měla by se zkontrolovat naplněnost análních váčků. Jejich přeplněnost a zánět v nich může vyústit v zánět kůže.
Zánět kůže můžete zkusit vyléčit i bez asistence veterináře. Po vystříhání hot spotu a jeho okolí se toto celé místo očistí houbičkou, vlažnou vodou a salicylovým mýdlem. Poté se musí důkladně vymýt vodou a vysušit kuchyňskými papírovými ubrousky, které se při namočení netrhají a nedrolí. Po vysušení je třeba aplikovat mast jménem Cicaderma. Ta během několika vteřin zklidní celý hot spot. Po vstřebání masti naneseme 100% rakytníkový olej. Mast je třeba aplikovat vždy po vysušení ubrouskem asi 2–3× denně, olej můžete aplikovat častěji.
U rozsáhlejšího zánětu je zapotřebí místo po vystříhání vysušit Betadinou (není-li pes alergický na jód!) a natřít Novikovým roztokem, který je volně prodejný. Po vymizení strupů se místo nadále promazává Framykoinem až do úplného zhojení.
Pokud se zánět podchytí hned, dá se jeho léčba zvládnout během několika dní, v opačném případě se může protáhnout i na několik týdnů.

 

Co prevence?
Základem je pravidelná péče o srst, kontrola uší a popřípadě jejich vyčištění, kontrola naplněnosti análních váčků, a ochrana proti blechám a klíšťatům. Věnujte pozornost jakémukoliv poranění, které má pes snahu drbat nebo olizovat. Pokud se pes rád koupe, nepouštějte ho do vody napadené sinicemi. V opačném případě ho doma vysprchujte a pečlivě vysušte. Zabraňte psovi, aby se po vykoupání šel vyhřívat na slunce. Spíše ho zabavte, aby při pohybu srst proschla, případně ho osušte důkladně sami.
V zimě po každé procházce na prosolených chodnících omyjte tlapky. Posypová sůl je obecně velmi agresivní vůči zvířecím tlapkám. Můžete je následně promazat vazelínu, ale čím více budete polštářky a tlapky mazat, tím jemnější budou.

 

 

Zdroje náhledových obrázků:
1. Uwe Gille, licence CC BY-SA 3.0 (obrázek zmenšen a vložen do šablony)
2. JCFUL, licence Pixabay
3. Kalumet, licence CC BY-SA 4.0 (obrázek zmenšen a vložen do šablony)

Napsat komentář

sixteen − 9 =