Proč nekupovat granule v supermarketu? - CHS od Bavorské cesty

Proč nekupovat granule v supermarketu?

Jak je to vlastně s těmi super hyper marketovými krmivy a jejich slušivými reklamami? Opravdu víte, čím svému psovi podstrojujete? Opravdu jsou marketová krmiva tak kvalitní a levná – za příznivou cenu 400 Kč na 10 kilogramů? Pojďme číst složení společně a ujasnit si rozdíly mezi pojmy a dojmy. Moje velké poděkování patří Barboře Löfflerové, která byla ochotná, prošla celý text a dodala tomuto článku mnoho důležitých informací, popřípadě upřesnila již napsané.

Slovo na začátek

Dnes už snad nikdo nepopírá, že stravovací návyky úzce ovlivňují kvalitu našeho života a zdraví. Asi se všichni shodneme, že když budeme jíst tlačenky, párky a buřty každý den po dobu deseti let, s naším tělem to udělá své i přesto, že nám tyto věci chutnají. Nejenže bude při takové stravě trpět celý trávicí systém, ale také systém kardiovaskulární a s ním spojené plíce i ledviny.

Pojďme si připomenout, co je účelem těchto orgánů: játra jsou velkou žlázou trávicího ústrojí a mají nezastupitelnou roli v detoxikaci organismu. Ničí je alkohol, léky obsahující paracetamol (Paralen, Panadol, Coldrex, Febrisan a další), ftaláty a dioxiny, ale také, krom dalšího, přemíra soli a konzervačních látek. Ledviny jsou rovněž detoxikační orgán – filtrují krev od škodlivin a ty pak odcházejí z těla močí. A srdce je pumpa, která zajišťuje oběh krve v těle. Přenáší dýchací plyny a živiny, ale také odpadní látky.

Tudíž to, co nezachytí játra a ledviny, doputuje k srdci a může mít fatální dopad na srdeční svalovinu, nehledě na stav nejen srdečních cév. Těch deset let tlačenek a párků s sebou přináší riziko infarktu a dalších onemocnění. Řekl bych, že byste se tak stravovat nechtěli, pokud netrpíte patologickou potřebou zjistit, jaký orgán selže při takové stravě dřív. Jak to spolu souvisí? Hodně. Na samém začátku tohoto článku je bezpodmínečně nutné si uvědomit, že orgány psa a člověka plní stejnou funkci. Tedy játra i ledviny u psa mají za úkol detoxikovat organismus od škodlivin a srdce je motor všeho, bez nich „to nefunguje“. Upozorňuji, že trávicí systém psa a jeho stravovací potřeby jsou úplně něco jiného.

Sůl a její vliv

Ještě jedna věc, než se dostaneme k jádru celého granulářského pudla. Sůl je pro lidský i psí organismus nezbytnou složkou, všichni si jistě vzpomínáme, jak to bylo v té pohádce. Vyskytuje se téměř všude a je nemoudré se jí úplně vyhýbat. Stejně tak je ale nemoudré přesolovat. Možná nám jídlo pak víc chutná, ale organismus bohužel náš názor nesdílí. Přemíra soli je u lidí vylučována potem. U psů je nadmíra soli vylučována především močí – chronické nikdy nekončící vylučování soli není pro ledviny to nejlepší. Psi to mají podobně jako my, sůl mají rádi a chutnají jim solené věci. Když se mi před pár lety dostal k hranolkám z McDonaldu pes, bylo vymalováno – přesněji, bylo po hranolkách. Byly slané a jemu chutnali stejně jako nám. Teď se, hádám, všichni pohorší, nicméně zkusili jste někdy zjistit, kolik soli je v granulích, které kupujete v supermarketu?

A to je právě to, oč tu běží a proč sem přidávám právě tuhle podkapitolu o soli. Soli se ani v granulích nikdy nevyhnete, pro organismus psa by to ani nebylo vhodné, ale stejně jako u lidí platí, že přesolování víc chutná, nicméně zdraví rozhodně neprospívá.

Suroviny v granulích a jejich vhodnost pro psa

Mým cílem není tvořit lexikon surovin, takže nebudu uvádět všemožné bylinky a rostliny, ale jen takový základ, co nejčastěji ve složení najdete a jak vhodné je to pro psa.

Maso: U této složky moc chybu udělat nejde, ať už jde o jehněčí (skvělé pro psy s citlivým zažíváním), hovězí, kuřecí (pozor, hodně psů je na kuřecí alergických), zvěřinu nebo jiné. Je ale dobré vědět, co za maso v granulích vlastně je. Pod pojmem maso a výrobky živočišného původu se toho může skrývat hodně, včetně masových mouček, které ne vždy musí být kvalitní. Jako tzv. „by-products“, tedy vedlejší produkty, jsou označovány zbytky z masného průmyslu typu krevních mouček, pařátů, peří, kopyt a dalšího. Vždy je dobré přesně vědět, jaký druh masa a případně i moučky v granulích je použitý. Vzhledem k tomu, že je pes masožravec, mělo by ho tam být nejvíc. Tedy mělo by být uvedeno na prvním místě. Zákon výrobcům nařizuje řadit složení sestupně podle zastoupení surovin.

Obiloviny: Složka, která by měla být specifikována, jelikož je „dobré“ a „špatné“ obilí. Určité druhy jsou pro psa dobře stravitelné a mohou například pomoci při dietě nebo nabírání váhy, některé neprospívají ničemu a jsou jen lacinou výplní, případně ještě organismu dokážou uškodit. Obecné pojmenování obiloviny pod sebou často skrývá kukuřici, pšenici a kukuřičný gluten/moučku. Výrobci kvalitních krmiv zpravidla uvádí přesné názvy, nikoli obecný pojem.

Kukuřice – Kukuřici obsahuje mnoho krmiv, jelikož jde o poměrně levnou surovinu. Nelze této složce upřít, že je výborným zdrojem sacharidů, díky čemuž má dobrou energetickou hodnotu. Jejím problémem je škrob, který je pro psy obecně špatně zpracovatelný. Krom toho je kukuřice častý alergen a je obecně lepší se jí vyhnout. Oproti tomu takové kukuřičné klíčky jsou výborným zdrojem omega-6-nenasycených kyselin a vitamínů.

Pšenice – Výborné pojivo a levná surovina, proto je tak oblíbená u výrobců. Jenže obsahuje lepek a rostlinné bílkoviny, které jsou pro psa špatně stravitelné, u citlivých jedinců můžou dokonce vyvolat problémy se zažíváním nebo kůží. Stejně jako kukuřice je to surovina, které je dobré se vyhnout. A stejně jako u kukuřice, tak i pšeničné klíčky neobsahují škrob ani lepek. Naopak jsou zdrojem zinku, hořčíku, fosforu, nenasycených mastných kyselin a vitamínů E a B. Také špalda, což je stará odrůda pšenice, obsahuje více živin než ta klasická. Hlavně vlákninu, hořčík a vitamín B. Nicméně obsahuje lepek, takže není proto vhodná pro psy alergické na tuto složku.

Oves – Další oblíbená surovina výrobců, ovšem už lépe stravitelná. Ovesné vločky jsou výborné pro psy, které potřebují nabrat váhu a je to navíc obilnina, v níž nikdy nebyl objeven lepek.

Rýže – obecně lze říci, že pro psy je rýže vhodnou přílohou i složkou v granulích. Rozvařená rýže je výborná na rozhozené trávení. Hnědá celozrnná rýže je nejkvalitnější z nich a obsahuje řadu živin, oproti tomu bílá rýže (loupaná hnědá) už je na tom o něco hůře, při výrobě byla zbavena téměř veškerých hodnotných látek. A na konci řady stojí pivovarská rýže, což je vlastně odpadní produkt vznikající při mletí.

Ječmen – Bohatý zdroj vlákniny a minerálů, který je navíc dobře stravitelný, ale obsahuje lepek, tudíž není vhodný pro alergiky.

Žito, proso – Neobsahují lepek a jsou nutričně hodnotnou surovinou.

Sůl (chlorid sodný) – Jak jsem psal výše, nelze se jí vyhnout a určité procento soli je ve všech granulích. Problém nastává v momentě, kdy ji výrobce přidává pro zlepšení chuti. Ve složení jako takovém ji většina z nich neuvádí (někteří ano a stejně to neznamená, že jsou/nejsou granule přesolené), ale nalezneme ji v analytickém složení pod pojmem popeloviny.

Cukry – glukóza, sacharóza, laktóza, fruktóza a další způsobují u psů obezitu, cukrovku, zubní kaz a další zdravotní problémy. Cukr je přirozenou součástí mnoha potravin a není žádný důvod, proč by měl být ještě přidáván. Nehledě na to, že někteří jedinci trpí laktózovou intolerancí z důvodu chybějícího enzymu, který laktózu štěpí.

Sója – Levná náhražka masa obsahující rostlinné bílkoviny. V žádném případě psovi nemohou nahradit bílkoviny pocházející z masa. Navíc je to velmi častý alergen a u psů s citlivým zažíváním může způsobovat potíže. Stejně tak i sójový olej je spíš podprůměrný a oproti jiným rostlinným olejům není hodnotný.

Vedlejší produkty rostlinného původu (vedlejší produkty zpracování rostlin) – Toto pojmenování využívají převážně výrobci supermarketových krmiv a zahrnuje části rostlin, semen, obilovin nebo zeleniny. Její složení se může v jednotlivých šaržích měnit, navíc se ještě často jedná vyloženě o odpad vzniklý zpracováním rostlinné suroviny.

Brambory – Oproti bramborové bílkovině obsahují živiny – vlákninu, vitamín C a draslík. Obsahují však množství škrobu, který se při trávení štěpí na cukry. Je to levná složka, proto jí výrobci používají poměrně často a není vyloženě špatná, nicméně pro psa s diabetem je to naprosto nevhodná surovina. Něco jiného jsou batáty neboli sladké brambory. Přestože obsahují také škrob, jsou nutričně mnohem zajímavější než obyčejné brambory a pro diabetiky jsou vhodné. Obsahují železo, několik vitamínů a vlákninu.

Lněné semínko – obsahuje vlákninu a omega 6 nenasycené mastné kyseliny. Podporuje činnost srdce a dobře působí i na kvalitu srsti.

Pivovarské kvasnice – výborná složka podporující organismus, obsahuje vitamín B.

Mořská řasa, chaluhy – podporují imunitní systém a funkci štítné žlázy, jelikož obsahují jód, který je pro organismus nenahraditelný. Také v nich najdeme vápník, železo a hořčík.

Oleje a tuky – Pes by se bez nich neobešel, ale pod tímto termínem se může skrývat jakýkoliv olej a jakýkoliv tuk získaný zpracováním živočišné, ale i rostlinné potravy. Opět jsou tímto termínem často označeny naprosto nehodnotné tuky, kterým můžete psovi spíše ublížit.
Navíc, pokud je v granulích maso a nikoliv masová moučka, není nutné přidávat žádné další tuky, bohatě stačí to, co obsahuje maso samotné. Je dobré také sledovat, kolik tuků granule obsahují. Pro psa v běžné zátěži by se to mělo pohybovat někde mezi 10% a 16%. Vyšší procento je vhodné třeba pro pracovní psy nebo pro podvyživená zvířata, naopak nižší procento je vhodné hlavně ze zdravotních důvodů na doporučení veterináře.

Extrakt z juky – kvalitní složka, která má významné detoxikační a antioxidační účinky na organismus. Snižuje také cholesterol v krvi. Podporuje trávení a zmírňuje pach moči i stolice. Zmírňuje plynatost a pomáhá odstraňovat nestrávené zbytky ze střev.

Vejce – Přestože tato surovina není vhodná pro psy s vysokým krevním tlakem, jsou vejce výborným zdrojem bílkovin, vitamínů, fosforu a vápníku. Také se doporučuje pro zlepšení srsti.

Mrkev, rajčata, hrách, vojtěška – zelenina, která je pro psy kvalitní a přináší jim mnoho potřebných živin.

Vágní pojmenování zelenina opět může znamenat kvalitní složky, ale také a častěji jde o výživově nehodnotné suroviny. Řepné řízky nebo sójové boby jsou sice pro výrobce levné, ale zvířeti nic nepřinesou, byť ani neublíží. Opět může toto pojmenování zakrývat měnící se recepturu a odpad ze zpracování zeleniny pro lidskou potřebu.

Listová zelenina – přestože jde o neurčité pojmenování, není nutné se toho bát. Ať už totiž výrobce použije jakékoliv listy, vždy se jedná o zajímavou složku na vitamíny, minerály a enzymy.

Konzervanty a antioxidanty – Tyto látky se přidávají ke krmivu za účelem zpomalení znehodnocování. Přírodní antioxidanty jsou nejdůležitějšími konzervačními látkami a mají za úkol zpomalit proces žluknutí tuků, stárnutí buněk aj. Oproti přírodním konzervačním látkám (tokoferoly nebo rozmarýnový olej) prokázaly nepříznivý vliv na zdraví umělé konzervanty. Způsobují kožní problémy, poruchy chování, dráždí oči a dýchací cesty. Složky označované jako BHA a BHT mají prokázané karcinogenní účinky (způsobují rakovinu). Všechny tyto stabilizátory, dochucovadla a antioxidanty, které nemají přírodní zdroj, do krmiva v žádném případě nepatří! Často výrobci tyto látky zakrývají pod neupřesněnými pojmy jako konzervanty, antioxidanty, EU povolená aditiva, dobarveno, aromatizováno. Výrobci tyto látky často uvádí až na konci analytických složek a ne v hlavních. Pokud není jasně specifikováno, že výrobce použil ke konzervaci granulí přírodní látky, vyhněte se takovému krmivu. Kvalitní granule tuto informaci obsahují.

Barviva – pokud jsou granule barevné, je to špatně. Umělá barviva jsou často ropné produkty, které organismus zatěžují, a ten se jich nedokáže zcela zbavit. Navíc mohou vyvolávat různé poruchy chování. Barvení granulí má jen nalákat majitele, pro psa je to jen zbytečná zátěž. Často mají takové složky vyvolávat klamný dojem, že granule obsahují barevné složky, jako je mrkev, maso, špenát a další. Estetické cítění psa netrpí, pokud se stravuje nebarvenými granulemi, pro něj je mnohem důležitější chuť a vůně.

Srovnání supermarketových krmiv

Pro účely tohoto článku jsem se rozhodl přebrat ceny z obchodního řetězce Tesco. Zaokrouhluji halíře. Srovnávám granule určené pro dospělé psy. U všech krmiv přidám vlastní komentář. Důležitá informace: Podle zákona jsou výrobci nuceni složení řadit sestupně podle toho, čeho je tam nejvíc. Tedy pokud je v granulích 60 % pšenice, musí být na prvním místě, ne maso, kterého je tam třeba 20% (hodnoty jsou orientační, takové krmivo snad ani není… doufám).

Bono Adult kompletní krmivo pro psy s hovězím – 10 kg – 359,- Kč

Obiloviny, Maso a výrobky živočišného původu (min. 4 % hovězí), Vedlejší výrobky rostlinného původu, Oleje a tuky, Kvasnice, Minerální látky

Maso až na druhém místě, tedy nejvíc je v granulích nespecifikovaných obilovin. Není zřejmé, čím vlastně krmím. Není jasné, že všechny pytle obsahují stejné suroviny. Oleje a tuky jsou na 8%, což je nedostatečné pro zdravého psa, zvlášť pokud by bylo zvíře v nějaké zátěži. Masa tam je tak málo, že tuky musí být přidány zvlášť, navíc nejsou vůbec specifikovány. Kvasnice jsou obecně kvalitní složkou, ale krmivo se na nich stavět rozhodně nedá, zvlášť když je tam jen stopové množství. Kompletní krmivo si představuji jinak.

Chappi S hovězím masem kompletní krmivo pro dospělé psy – 10 kg – 400,- Kč

Obiloviny, Vedlejší výrobky rostlinného původu, Maso a výrobky živočišného původu (včetně 4% hovězího masa), Minerální látky, Oleje a tuky

Maso je zde dokonce až na třetím místě a opět nejde jen o maso, ale i nespecifikované výrobky živočišného původu. Absolutně není zřejmé, co toto krmivo obsahuje, celé složení je psáno velmi neurčitě. Deklarovaných tuků je v granulích pouhých 6 %, což je naprosto nedostatečné. O kompletním krmivu nemůže být vůbec řeč.

Darling masová směs – 10 kg – 370,- Kč

Obiloviny, maso a vedlejší výrobky živočišného původu (8 %), vedlejší výrobky rostlinného původu (sušená řepná dužina 2,5 %), oleje a tuky, bílkovinné extrakty rostlinného původu, minerální látky a zelenina (0,08% sušené zeleniny odpovídající 0,5% zeleniny)

Vůbec není definované, jaké maso granule obsahují. Navíc 8 % masa (z čehož ne všechno je opravdu maso) je naprosto nedostačující a vzhledem k tomu, že je tato složka na druhém místě, obilovin tam musí být přes 85 %. Nezdá se vám to pro masožravé zvíře hodně? Opět zcela nespecifikované složení. Obsah tuku 7 %, což je o něco lepší než Chappi, ale stále nedostatečné. Mám se ještě stále zmiňovat o kompletním krmivu?

Friskies Balance – 10 kg – 490,- Kč

Obiloviny, maso a vedlejší výrobky živočišného původu (8 %), vedlejší výrobky rostlinného původu, oleje a tuky, bílkovinné extrakty rostlinného původu, minerální látky, propylenglykol, glycerol, zelenina (0,08 % sušené zeleniny, což odpovídá 0,5 % zeleniny)

Oproti řadě Friskies Active obsahují navíc ještě zeleninu, jinak je složení téměř identické. Opět neurčité maso na druhém místě. Opět ne jednoznačné složení, ale oproti ostatním tu máme propylenglykol, což je konzervant. Váže se na červené krvinky a poškozuje je, také vyvolává alergie. Tuto látku mimochodem najdeme v nemrznoucích směsích do aut a v letadlovém průmyslu. Glycerol je přirozenou součástí tuků, používá se v různých odvětvích průmyslu. Zvlhčuje a v potravinářství se používá také jako sladidlo, můžeme ho najít v méně kvalitních vínech, želé nebo šlehačkách v bombičkách. Vzhledem ke své sladkosti zlepšuje chuť granulí, ale rozhodně nejde o nějakou užitečnou složku. Tuky jsou na 10 %, což není sláva, ale ani tak velká tragédie.

Pedigree Vital Protection Hovězí a drůbeží maso kompletní krmivo pro dospělé psy – 8,4 kg – 529,- Kč

Obiloviny, Maso a výrobky živočišného původu (včetně 4 % hovězího masa v červenohnědých granulích, 4 % drůbežího masa v béžových granulích), Oleje a tuky (včetně 0.5 % slunečnicového oleje), Minerální látky, Vedlejší výrobky rostlinného původu

Tak tady jsem začal opravdu litovat, že jsem se do něčeho takového pustil. Maso na druhém místě, vzhledem k nízké rozličnosti složení připadá na obiloviny opět 80 – 90 %. Složení upozorňuje na barevnost, tudíž byla použita barviva. Výrobce mírně definuje olej, ale ne tuk, používá nepřesné označování, čímž zastírá kvalitu vstupních surovin i to, že se složení mění. Procentuální zastoupení tuků deklarují na 13 %, což sice jde, ale je nutné přihlédnout k tomu, kde se ty přidané oleje a tuky nachází ve složení. Jiné řady tohoto vysoce reklamního krmiva jsou na tom obdobně, zcela evidentně tu kupující platí hlavně značku. Složením se Pedigree od jiných marketových značek téměř neliší.

Propesko for Wellness and Healthy Digestion kompletní krmivo pro dospělé psy – 10kg – 227,- Kč

Obiloviny (min. 4 % rýže v červených granulích), Maso a výrobky živočišného původu (min. 4 % drůbeží ve světle hnědých granulích, min. 4 % jehněčí v červených granulích), Vedlejší výrobky rostlinného původu (min. 0,2 % inulin), Oleje a tuky, Zelenina (min. 4 % hrášek v zelených granulích), Minerální látky, Omega 6 a 3 mastné kyseliny v optimálním poměru. Výrobek obsahuje antioxidanty, barviva a konzervační látky.

Zde výrobce přímo ve složení uvádí, že využívá antioxidanty, barviva i konzervační látky, nicméně chválit ho za to nemůžu. Obiloviny si stále drží svojí první příčku. Procentuální zastoupení masa nemá cenu komentovat. Setkáváme se zde s látkou s názvem inulin, která je pro psa vlastně prebiotikum (podporuje střevní mikroflóru) a ve střevě se chová jako rozpustná vláknina. Opět přidané tuky a tentokrát i omega 6 a 3 mastné kyseliny. Sice prý v optimálním poměru, ale nejlepší by bylo, kdyby do složení zahrnuly takové složky, které tyto kyseliny obsahují sami o sobě. Tuky jsou v tomto případě údajně 10 %.

Tesco Kompletní krmivo pro dospělé psy s hovězím a zeleninou – 10kg – 280,- Kč

Obiloviny, Maso a výrobky živočišného původu (min. 4% hovězí v tmavě hnědých granulích), Vedlejší výrobky rostlinného původu, Oleje a tuky, Zelenina (min. 4% v zelených granulích), Minerální látky. Obsahuje antioxidanty, barviva, konzervanty.

Víte, co je na těchto granulích ironické? Mají zjevně víc masa než dražší granule od Chappi, co si asi lidé koupí spíš, než Tesco granule v dojmu toho, že psovi kupují kvalitní krmení. Ne, že by tohle byla výhra, on to je zhruba stejný odpad. Již klasicky téměř nespecifikované složení, které může obsahovat prakticky cokoliv. A obávám se, že 4 % zeleniny to nezachrání i vzhledem k tomu, že pod tímto termínem může být jakýkoliv odpad. Barevné granule kvalitu nedělají, jak si mnozí myslí.

Více muziky za nižší cenu? Jde to!

Pro účely tohoto článku jsem se rozhodl přebrat ceny z internetového obchodu www.dobra-miska.cz.

Brit Premium Dog Adult M – 15kg – 640,- Kč

kuře 41 % (dehydrované kuře 25%, kuřecí moučka 16%), kukuřice, pšenice, rýže, kuřecí tuk (chráněno tokoferoly), pivovarské kvasnice, sušená jablka, hydrolyzovaná drůbeží játra, lososový olej (2 %), bylinné a ovocné výtažky (300 mg/kg – rozmarýn, výlisky z vinných hroznů, kurkuma, citrusové plody a hřebíček), mannanoligosacharidy (150 mg/kg), fruktooligosacharidy (100 mg/kg), extrakt z juky schidigera (80 mg/kg).

Granule určené pro dospělé psy středních plemen. Obsahují kukuřici a pšenici, ovšem už se jedná o přesnou definici obilovin i masa. Tuk je konzervován přírodními látkami. V granulích jsou přidané další živiny, které pomáhají organismu. Jablka podporují trávení, lososový olej je výborný na srst. Rozmarýn je přírodní antioxidant, který snižuje riziko vzniku rakoviny. Je ale zcela nevhodný pro psí epileptiky a březí feny. Výlisky příznivě ovlivňují imunitu a jsou rovněž antioxidantem. Není to žádná velká sláva, ale toto krmení už rozhodně dá psovi víc než granule Pedigree, Chappi nebo Bono. Navíc ještě ve výsledku za příznivější cenu. Plus je to český výrobek a jeho zakoupením podporujete domácí trh.

Profine Dog Adult Chicken & Potatoes – 15kg – 676,- Kč

kuře, kuřecí játra, brambory, kukuřice, kuřecí tuk (chráněno tokoferoly, zdroji vitamínu E), lososový olej, přírodní chuť, sušené cukrovkové řízky, sušená jablka, pivovarské kvasnice, rajčata, extrakt z juky, minerální látky, DL-methionin, L-lysin, mannanoligosacharidy, fruktooligosacharidy, probiotika (Enterococcus faecium), chelátovaná měď, cholinchlorid, oxid zinečnatý, organický mangan, organický selen, biotin, niacin, pantotenan vápenatý, vitamín A, vitamín B12, přídavek riboflavinu (zdroj vitamínu B2), thiamin mononitrát (zdroj vitamínu B1), pyridoxin hydrochlorid (zdroj vitamínu B6), kyselina listová, vitamín D3, vitamín E (alfatokoferol).

Toto krmivo už neobsahuje pšenici a jako Brit má přesně definované složení. V této cenové kategorii se snad nic lepšího najít nedá, i když si to stále nezavdá s granulemi jako N&D, Carnilove (vyšší řada Brit Premium), Acana nebo Orijen.

V konečném důsledku na lepších granulích majitel ušetří, jelikož mají nižší dávkování (psovi stačí mnohem méně gramů na to, aby prospíval). Nicméně neplatí, že nejlepší granule mají nejnižší krmnou dávku. Pes bude mít lepší srst, srovná se jeho trávení a bude v celkově lepší kondici, když nebude krmen něčím, co maso nikdy nevidělo. Bohužel i mnohé nesupermarketové granule jsou nekvalitní (Royal Canin, Eukanuba, Fitmin, Proplan a další), proto prosím, čtěte složení!

Slovo závěrem

Dříve jsem krmení upřímně neřešil. Nějakých osmnáct let jsme měli psa na granulích ze supermarketu a na zbytcích od oběda. Nejdřív byl krmen Chappi a různými noname značkami, pak ke stáru jsme mu kupovali Friskies a konzervy ARO. Mysleli jsme, jak jsme mu přilepšili, haha. Až poté, co náš kříženec umřel na rakovinu varlat a selhání ledvin jsem se začal zajímat o to, čím byl vlastně krmen. A bohužel musím konstatovat, že špatná strava musela mít na jeho zdravotních problémech lví podíl. Nikdo vám nezaručí, že se pes dožije vysokého věku a nebude mít problémy, ale proč chcete problémům otevírat dveře nekvalitním krmením? Věřím, že se člověku po psovi líp žije s pocitem, že pro něj dělal to nejlepší, co si mohl dovolit.

Pokud jste se nyní rozhodli nadobro skoncovat s předraženým šrotem ze supermarketů, gratuluji vám a dám ještě jednu dobrou radu: nepřecházejte ze dne na den na lepší krmivo, v lepším případě to váš mazlíček odnese průjmem a zvracením. Vyberte nějaké krmivo, ozkoušejte, že vašemu psovi (kočce) chutná a postupně ho přimíchávejte do toho starého alespoň týden (spíše déle). Ušetříte si mnoho problémů a úklidu. Stejně tak neskákejte z extrému do extrému, pro psa není jednoduché se přeorientovat ze šrotu na top granule té nejvyšší jakosti s úplně jiným zpracováním surovin. Je lepší jít postupně ještě třeba přes jinou značku granulí nižší kvality. A pro majitele přestárlých seniorů – poraďte se s veterinářem. Psovi, který třeba 13 let žil na krmivu ze supermarketu tou změnou můžete ublížit.

PS: Na Facebooku existuje skupina Granuláři, ve které získáte mnoho cenných rad. Případně ještě nějaké informace mohu poskytnout já, stačí mě kontaktovat.

 

 

Zdroje náhledových obrázků:
1. George Hodan, licence CC0 Public Domain
2. AnnaliseArt, licence Pixabay
3. George Hodan, licence CC0 Public Domain

Napsat komentář

16 + eighteen =