Není náhubek jako náhubek - CHS od Bavorské cesty

Není náhubek jako náhubek

Vlaky, autobusy, MHD. Všude tam přepravní podmínky stanovují, že pes musí cestovat buď v přepravce nebo s náhubkem. A každé léto vídám lidi, kteří svým psům za parných dní nasazují během přepravy tzv. medvědí nebo-li fixační náhubky. A pokaždé mi to vadí. Proč? Vždyť je to super! Nylonová roura, do které se nacpe čumák a je to. Jak snadné. Když s tím pes drbne do nohy, nezpůsobí modřinu, náhubek se pohodlně do kapsy, co víc si přát?! Co třeba vzduch?

Proč je medvědí náhubek špatně?

Jednoduše proto, že pes v takové rouře není schopný otevřít tlamu a vypláznout jazyk. Na rozdíl od lidí neplazí jazyk z neslušnosti, ale prostě proto, že se potřebuje ochladit. Pokud je horko a pes se potřebuje zchladit, vyplázne jazyk a začne zrychleně dýchat. Díky tomu se mu z jazyka, nosu a plic začne odpařovat voda, což snižuje vlastní tělesnou teplotu. Tento mechanismus zabraňuje, aby se pes přehřál v relativně normální teplotě (v rozpáleném autě mu ani tohle nepomůže). Pokud psovi ucpete čumák, významně snížíte jeho schopnost se ochlazovat a udržovat tělo na normální teplotě. Přehřátí organismu je závažný stav, který může končit smrtí zvířete!
Mimo jiné si v takovém náhubku není pes schopný ani zívnout. Zívnutí je přitom jeden z komunikačních prostředků pro psy – jedná se o tzv. konejšivý signál.

K čemu jsou tedy tyhle nylonové náhubky?

K veterináři. Pokud má někdo psa, který se nenechá veterinářem ošetřit a majitel si není jist tím, že udrží jeho zuby dostatečně daleko od ruky veterináře, popřípadě si není jist ani tím, že pes nesežere při manipulaci jeho samotného, pak je tahle roura na místě. Díky své lehkosti a pevnosti neublíží ani v situaci, kdy s ním pes někoho praští.
Zásadní roli hraje doba, kterou je náhubek nasazený na tlamě psa. Ošetření u veterináře je většinou krátké, maximálně během několika minut je hotovo a náhubek může být sundán. Cesta hromadnou dopravou obvykle zabere větší množství času, někdy navíc ve vydýchaném vzduchu.

Jak by tedy měl vypadat dobrý náhubek?

Dobrý náhubek je takový, ve kterém pes pohodlně otevře tlamu, zívne si a ti šikovnější se s ním klidně i napijí. Zároveň by náhubek neměl krýt nos – pes by měl mít možnost čenichat. Klasikou jsou kovové náhubky, ale dnes už se dají sehnat také kožené nebo plastové.
Osobně se přikláním ke klasickému kovovému náhubku. Sice to s ním trochu bolí, když vás pes nabere, ale je lehký a při správné velikosti neomezuje v otevření tlamy. Dnes už se kovové náhubky prodávají standardizovaně na jednotlivá plemena, ale je vždy vhodné náhubek před koupí zkusit – standardizovaný nemusí sedět vždy.

Mějte na paměti:

Správný náhubek psovi neubližuje. Musíte psa ale na náhubek postupně a ideálně odmala učit. Je třeba ho naučit, že si má nechat nasadit náhubek a strpět ho na tlamě po dobu, kterou určujete vy (obvykle po dobu přepravy v dopravním prostředku). Není to těžké, ale chce to svůj díl času, není to automatické.

 

Zdroje náhledových obrázků:
1. Pxhere, licence CC0 Public Domain
2. User:Knvyf, licence Public Domain
3. Fotografie vlastní

Napsat komentář

eight − seven =