Do boje s havětí - CHS od Bavorské cesty

Do boje s havětí

Může to připomínat boj s větrnými mlýny. Majitelé domácích mazlíčků kupují obojky, kapou pipety na kořen ocasu, cpou do krku tablety, cákají levandulové oleje na sebe i mazlíčky, Biokillem dělají kříž nad vchodovými dveřmi, za úplňku vaří lektvary z odvaru rulíku a pronáší přitom v latině kletbu velkého Klíšťáka. Marná sláva, stejně jejich mazlík přinese hned z další procházky klíště zakouslé pod drahým antiparazitním obojkem. Přijde vám to humorné? No, bohužel někteří páníčci nejsou od zaklínání vůbec daleko.

Jsou to malé potvory, které trápí člověka “od začátku do konce”. Nejdřív zjišťujeme, jak se před klíšťaty chránit. Když to nevyjde, tak jak vlastně to klíště správně vyndat? A nakonec, jak toho malého parazita vlastně zlikvidovat? Klíště je zkrátka věčný problém všech, kdo se alespoň občas pohybují v přírodě. V tomhle článku snažím věnovat především té první otázce – jaké máme možnosti ochrany psa před klíšťaty? Nicméně tu naleznete odpovědi i na další dvě otázky.

Proč tomu vůbec věnovat pozornost?

Stručně? Lymská borelióza, Anaplasmóza, Ehrlichióza, Babesióza a jiné. Klíšťata přenáší řadu infekčních onemocnění a ani psi nejsou vůči nim imunní. Proti borelióze je možné psa očkovat, ale proti jiným přenášeným nemocem vakcína dosud neexistuje (u lidí se očkuje proti encefalitidě). A nakažení může bohužel končit i smrtí zvířete, zvlášť pokud nedojde k včasnému zahájení léčby nebo je pes infikován více nemocemi naráz. Většina z těchto přenášených onemocnění navíc nemá žádné své typické příznaky.

Klíšťata jsou schopni svého hostitele nakazit během velmi krátké doby a zároveň jsou infekční i jejich nižší vývojová stádia. Nymfy klíšťat mají okolo 1 mm, tudíž se špatně detekují. A taková malá potvora dokáže nakazit psa úplně stejně jako dospělá samička (samci krev nesají). Nemusíte ani vědět, že váš pes nějaké klíště měl (nebo vy). A co si budeme povídat, v husté srsti berňáků se snadno přehlédne i dospělé klíště.

Jaké jsou možnosti?

Dodatek: Obojek Foresto je koncipován tak, že ani časté koupání jeho účinnost NESNIŽUJE.

Další, trochu netypickou možností, jsou antiparazitní oblečky a šátky. Vyrábí je například firma Samohýl. Z těchto oblečků se uvolňují páry v koncentraci, která je pro člověka nepostřehnutelná, ale pro nižší organismy (klíšťata, blechy, komáři) je jedovatá. Pozor akorát na skutečnost, že účinnou látkou je permetrin, který je toxický i pro kočky. Stejnou účinnou látku najdete v obojcích značky Scalibor.

Pozn.: Deklarovaná doba účinku tablet je podle výrobce skutečně pouze 1-3 měsíce, ale ze zkušeností chovatelů vyplývá, že jsou zvířata po podání tablety infekční ještě více než rok po podání tablety. Toto se týká především tablety Bravecto, ale podobné účinky byly sledovány i u tablet značky Nexgard. Osobně nedoporučuji podávat více než jednu tabletu za sezónu (duben až říjen).

Některé přírodní látky odpuzující klíšťata:

  • Rozmarýn+vinný ocet
  • Tea tree oil
  • Alpa a hřebíček
  • Citrusy (pomeranče, citróny, limetky nebo grapefruity)
  • Peprmint

A co vitamín B?

Někdo říká, že to funguje, jiný zas, že je to kec. Sám se přikláním k tomu, že to tak není. Medicínské studie tuhle průpovídku už testovali, ale bohužel bez úspěchu. Klíšťatům byl zvýšený výskyt vitamínu B jedno, zřejmě jim někdo zapomněl říct, že jim má takový člověk smrdět.

Zásady používání antiparazitik:

  • NIKDY nekombinujte chemické přípravky! Vyberte si jeden způsob ochrany a toho se držte, případně můžete doplnit nějakým přírodním sprejem.
  • NIKDY nedávejte psům přípravky určené kočkám a naopak! Přípravek pro psy je určený pro psy a přípravek pro kočky je určený kočkám. Nezaměňujte to, pokud máte své mazlíky rádi.
  • Nepřekračujte doporučené dávkování.
  • Pokud máte doma kočky, nepoužívejte antiparazitika obsahující látky, které jsou pro ně toxické. Typicky se jedná o obojek Scalibor.
  • Každému zvířeti bude fungovat něco jiného. Na některé psy klíšťata nepolezou i bez ochrany a jiný pes si odnese z procházky 20 klíšťat. Tak to je.

Jak vyndat už zakousnuté klíště?

  1. Nasaďte si latexové rukavice.
  2. Vezměte si pinzetu na klíšťata (stojí asi dvacku), popřípadě špičatou pinzetu a klíště uchopte co nejníže u kůže. Pokud používáte špičatou pinzetu, mějte pinzetu kolmo ke klíštěti.
  3. Opatrně s ním trochu viklejte ze strany na stranu (dojde k porušení tzv. cementové vrstvy) a poté pomalým tahem vytáhněte ven (pozor na přetržení).
  4. Místo ihned vydesinfikujte.

Pozn.: Některé pinzety nebo háčky (např. Tick-Twister) vyžadují při použití krouživé pohyby.

Pokud kousek klíštěte zůstane v těle, neřešte to, pouze dané místo kontrolujte. Tělo si s tím obvykle poradí samo. Pokud ne, můžete navštívit veterináře nebo se pokuste ten zbytek odstranit jako třísku.

Co nedělat:

  • Netočit. Úchyt klíštěte není šroubovitý, ale dlátovitý. Pokud se vytvoří cementová vrstva ze slin, je třeba ho vyviklat, nikoliv vytočit.
  • Nepatlat krémem ani olejem. Klíště se začne dusit a jako obranný reflex vyzvrací všechen bordel do ranky.
  • Nemačkat tělíčko. Stejné jako u předchozího bodu, klíště se vyzvrací.

Když už je klíště venku:

  • Rozpustit v Savu nebo jiné chemikálii.
  • Zabalit do papírového ubrousku a spláchnout do záchodu.
NEPÁLIT (rozprskne se z něj všechen bordel do okolí). NEMAČKAT MEZI PRSTY ANI NEHTY (všechen bordel budete mít na rukou, což je snadná cesta k nákaze). NETOPIT (neutopí se – empiricky ověřeno).

 

 

Zdroje náhledových obrázků:
1. danielbahrmann, licence Pixabay

Napsat komentář

13 − twelve =